"2011 Points Standings, Race Winners & Headlines for FinishLine Racing School Students"



Congratulations to all our 2011 Champions:
NASCAR SPRINT CUP SERIES ROOKIE: Andy Lally

 

 

2011 Champions

NCTS Canadian Champion -Scott Steckly
 Sierra Jackson made history winning the 2011 ASA/NSRA Championship

 Badger Midget Auto Racing Champion - Brad Kuhn

 USAC Regional Midget Car Series Champion - Taylor Ferns
 USAC Mopar National Midget Series Champion - Bryan Clauson
 Modified Super DIRT Car Series Champion - Matt Sheppard
 Whelen Modified Tour Champion - Bobby Santos
 Plyler Overhead Door Late Models Champion -Will Thomas
 Skip Barber Formula Challebge Series Champion- Ashley Freiberg
 TIS Modified Championship -Cam McDermott
 Valenti Modified Racing Series Championship- Chris Pasteryak

 TNTT Champion - Derek Ramstrom
 TNTT Champion - Woody Pitkat

 

 

2011 Rookie of the year

 

Bryan Watts wins Kawartha Speedway

 

 

2011 Other top 10 Points finishes:

 

NASCAR SPRINT CUP SERIES
 

 

 
Regan Smith 26th
Jamie McMurray 27th
Andy Lally 33rd
Landon Cassill 55th

 

 

2011 Rookie Points

 

Driver Standing

Andy Lally

1st

 NASCAR NATIONWIDE SERIES
 

Reed Sorenson 5th
Brian Scott 8th
Michael Annett 9th
Josh Wise 16th
Blake Koch 18th


Rookie Points:
 
Blake Koch

2nd


CAMPING WORLD TRUCK SERIES

 
Justin Marks 21st
Blake Feese 24th
Dakoda Armstrong 29th
Josh Richards 30th
Chris Fontaine 35th
BJ McLeod 37th
Peyton Sellers 59th



NASCAR Canadian Tire Series
 
Scott Steckly 1st
DJ Kennington 2nd
JR Fitzpatrick 3rd
Kerry Micks 4th
Ron Beauchamp 7th
Jason White 8th
Jason Hathaway 9th
Jeff Lapcevich 11th
Isabelle Tremblay 12th
Noel Dowler 15th
Derek White 16th
Robin Buck 19th
   
Rookie Points Standing
Isabelle Tremblay
 
2nd

 

 

 

 

 

USAC SERIES
 
USAC K&N National - Silver Crown Bud Kaeding 2nd
USAC K&N National - Silver Crown Bryan Clauson 11th
USAC K&N National - Silver Crown Bobby Santos III 15th
     
USAC AMSOIL National-Sprints Bryan Clauson 4th
USAC AMSOIL National-Sprints Darren Hagan 20th
USAC AMSOIL National-Sprints Bud Kaeding 15th
USAC Mopar National Midget Series Bryan Clauson 6th
USAC Mopar National Midget Series Darren Hagan 4th
USAC Mopar National Midget Series Brad Kuhn 8th
USAC- Western Midget Series Darren Hagan 5th

USAC- Western Midget Series

Bryan Clauson 9th
Regional CRA Sprint Car Bud Kaeding 16th


ARCA REMAX SERIES

 
Tim George Jr 7th
Dakoda Armstrong 25th
Will Vaught 34th
 
 

 




NASCAR Regional Series
 
NASCAR K&N Series East Brett Moffitt 2nd
NASCAR K&N Series East Kevin Swindell 7th
NASCAR K&N Series East Zach Germain 16th
NASCAR K&N Series East Jody Lavender 22nd
NASCAR K&N Series East Drew Brannon 27th
NASCAR K&N Series East Derek Ramstrom 34th
     
NASCAR K&N Series West Blake Koch 13th
NASCAR K&N Series West Greg Pursley 5th
NASCAR K&N Series West  Daryl Harr 18th
     
NASCAR Whelen Modified Tour (NWMT)    
NASCAR Whelen Modified Tour Bobby Santos 1st
NASCAR Whelen Modified Tour Chris Pasteryak 8th
NASCAR Whelen Modified Tour Woody Pitka 17th
NASCAR Whelen Modified Tour Kevin Goodale 25th
NASCAR Whelen Modified Tour George Brunnhoelzl, III 26th
NASCAR Whelen Modified Tour Doug Coby 27th
NASCAR Whelen Modified Tour Rob Summers 29th
NASCAR Whelen Modified Tour Kenny Horton 39th
     
NASCAR Whelen Southern Modified Tour (NWSMT)    
NASCAR Whelen Southern Modified Tour George Brunnhoelzl III 27th
     
2010 Rookie Points    
NASCAR K&N Series East Derek Ramstrom 6th
NASCAR K&N Series East Drew Brannon 8th
NASCAR K&N Series East Zach Germain 9th



World of Outlaws
 
WOO Sprints Donny Schatz 2nd
WOO Sprints Kraig Kinser 12th
WOO Late Model Josh Richards 2nd
WOO Late Model Austin Hubbard 8th
WOO Late Model Russell King 31th
Super DIRTcar Series Matt Sheppard 2nd

 

Rolex, IRL, Open Wheel, Champ Car & Mazda Series
 
GRAND-AM Rolex Andy Lally

7th

GRAND-AM Rolex Joey Hand

25th

GRAND-AM Rolex Tim George Jr

52nd

CONTINENTAL TIRE Joey Hand

3rd

CONTINENTAL TIRE Ian Baas

64th


 


2011 Weekly Race WINNERS !!!
 

 

 

WINNER Nov 24th - Toyota Speedway at Irwindale - Caleb Armstrong

WINNER Nov 24th - Toyota Speedway at Irwindale - Caleb Armstrong
WINNER Nov 19th - Ventura Raceway - Brad Kuhn

WINNER Nov 5th- Lowes Foods World Finals Night -Donny Schatz
WINNER
Nov 4th-Lowes Foods World Finals Night -Donny Schatz
WINNER Oct 29th- Canyon Speedway - Bryan Clauson
WINNER Oct 28th- Canyon Speedway - Bryan Clauson

WINNER Oct 22nd-Caraway Speedway-George Brunnhoelzl III

WINNER Oct 14th-16th- WORLD SERIES OF SPEEDWAY RACING -Derek Ramstrom
WINNER
Oct 12th-World of Outlaws Late Model Showdown-Josh Richards
WINNER Oct 10th - Perris Auto Speedway - Bryan Clauson
WINNER Oct 6th - Tri-City Speedway - Darren Hagen

WINNER Sep 24th-NCATS -D.J. Kennington
WINNER
Sep 24th-Tri-County 150-
George  Brunnhoelzl III
WINNER
Sep 23rd-K&N Pro Series EAST-Brett Moffitt
WINNER Sep 17th-WOO late model - I-55 Raceway- Josh Richards

WINNER
Sep 17th-NCATS-Scott Steckly

WINNER Sep 16th - Jacksonville Speedway - Bryan Clauson
WINNER
Sep 11th-Southern Thompson Showdown-
George  Brunnhoelzl III

WINNER Sep 10th & 11th- Airborne Speedway - Jessey Mueller
WINNER
Sep 10th-WOO - Super DIRT-Matt Sheppard

WINNER Sep 5th - Calistoga Speedway - Kevin Swindell
WINNER
Sep 5th-WOO-SPRINT-Kraig Kinser
WINNER Sep 2nd - LaSalle Speedway - Brad Kuhn
WINNER Aug 23rd-WOO-SPRINT-Donny Schatz
WINNER Aug 21st - Angell Park Speedway- Bryan Clauson

WINNER Aug 20th - Lincoln Speedway - Bryan Clauson
WINNER Aug 19th-WOO - Late Model Series-Josh Richards

WINNER Aug 13th- Edmonton Int'l Raceway-Erica Thiering

WINNER Aug 13th- 51st Annual Goodyear Knoxville Nationals-Donny Schatz
WINNER Aug 12th-Nationals Knoxville Raceway-Kevin Swindell

WINNER Aug 11th- TNTT - 40L Late Model - Woody Pitkat

WINNER Aug 10th - Belle-Clair Speedway - Brad Kuhn
WINNER Aug 8th-WOO - Late Model Series -Josh Richards
WINNER Aug 8th-NCATS -Robin Buck

WINNER Aug 6th-Cedar Lake Speedway-Josh Richards

WINNER Aug 5th-WOO - Sprint-Donny Schatz
WINNER Aug 2nd-Hickory 150-George  Brunnhoelzl III

WINNER Aug 1st-SUPER DIRT SERIES -Matt Sheppard
WINNER Jul 30th - Junction Motor Speedway - Brad Kuhn

WINNER Jul 29th - Junction Motor Speedway - Brad Kuhn

WINNER Jul 27th-McKean County Raceway-Josh Richards
WINNER Jul 24th - Devil's Bowl Speedway -Jessy Mueller
WINNER Jul 23rd-NCATS-Scott Steckly
WINNER Jul 23rd - Macon Speedway - Bryan Clauson
WINNER Jul 20th - Bryant Heating & Cooling Indianapolis Speedrome - Darren Hagen

WINNER Jul 19th-Canandaigua Speedway -Matt Sheppard

WINNER Jul 16th - Wilmot Raceway - Brad Kuhn
WINNER Jul 16th-Edmonton Int'l Raceway- Erica Thiering
WINNER Jul 14th- TNTT - 50L Sunoco Modified - Woody Pitkat

WINNER Jul 13th-WOO Late Models -  Deer Creek Speedway- Josh Richards

WINNER Jul 10th - Angell Park Speedway - Brad Kuhn

WINNER Jul 7th-WOO - Sprint- Limaland Motorsports Park  -Donny Schatz

WINNER Jul 4th - Super DIRTcar Series – Rolling Wheels Raceway Park - Matt Sheppard
WINNER Jul 2nd - Belle-Clair Speedway - Brad Kuhn
WINNER Jul 2nd - Grundy Cty Speedway- Darren Hagen
WINNER Jul 1st - Toledo Speedway- Darren Hagen

WINNER Jun 26th - Angell Park Speedway - Brad Kuhn
WINNER Jun 26th-NCATS-Vortex Brake Pads 200 Mosport--DJ Kennington
WINNER Jun 25th-NASCAR Nationwide Series-Bucyrus 200-Reed Sorenson
WINNER Jun 25th-Yellow River Racing Series-Matt Tifft

WINNER Jun 25th-Winchester ARCA 200-Dakoda Armstrong
WINNER Jun 25th-WOO - Sprint- Princeton Speedway -Donny Schatz
WINNER Jun 24th- Iowa Speedway- Caleb Armstrong

WINNER Jun 23rd-WOO Late Models - Lernerville Speedway- Josh Richards
WINNER Jun 22nd-MOPAR National Midget Car Series -Taylor Ferns

WINNER Jun 19th- Cayuga County Fair Speedway  -Matt Sheppard
WINNER Jun 18th-WOO Late Models - Winchester Speedway- Josh Richards
WINNER Jun 18th- Canandaigua Speedway -Matt Sheppard
WINNER Jun 17-18th - Milwaukee Mile- Darren Hagen
WINNER Jun 16th-  MODIFIED RACING SERIES 75L - Woody Pitkat

WINNER Jun 12th- Cayuga County Fair Speedway  -Matt Sheppard
WINNER Jun 11th- Lawrenceburg Speedway - Bryan Clauson

WINNER Jun 11th-Pocono ARCA 200-Tim George Jr
WINNER Jun 9th-
  Lincoln Park Speedway - Bryan Clauson
WINNER Jun 8th- I-69 Speedway- Darren Hagen

WINNER Jun 8th-Appalachian Mountain Speedweek-Lincoln Speedway-Austin Hubbard
WINNER Jun 7th-Appalachian Mountain Speedweek-Williams Grove Speedway-Austin Hubbard

WINNER Jun 6th-Appalachian Mountain Speedweek-Roaring Knob-Josh Richards

WINNER Jun 5th-Appalachian Mountain Speedweek-Winchester -Josh Richards

WINNER Jun 5th-NCATS Grand Prix ICAR -Robin Buck

WINNER Jun 4th- Canandaigua Speedway -Matt Sheppard

WINNER Jun 4th-South Boston Speedway-Peyton Sellers

WINNER May 31st- SLM -Yellow River 50 at Marshfield Motor Speedway-Matt Tifft
WINNER May 30th - WOO-Super Dirt Series-Cayuga County Fair Speedway -Matt Sheppard

WINNER May 29th-Lake Erie Speedway-Will Thomas
WINNER May 29th- North Star Speedway- Dana Pruhs
WINNER May 28th - Lucas Oil Raceway - Darren Hagen

WINNER May 28th-Yellow River Racing Series-Matt Tifft
WINNER May 28th -
NCATS -Dickies 200 Mosport -Scott Steckly
WINNER May 28th - Winged Sprints- Meridian Speedway-Sierra Jackson
WINNER May 28th- NASCAR Whelen Modified Tour -Stafford Motor Speedway-Bobby Santos
WINNER May 28th- GRAND-AM Rolex Sports Car Series -Lime Rock Park-Joey Hand

WINNER May 26th - Capital City Speedway - Late Models JUSTIN HOLTOM

WINNER May 22nd - AMSOIL USAC National-Sprints - Bryan Clauson

WINNER May 22nd - MOPAR  National Midget Car Series - Bobby Santos III

WINNER May 22nd - Gas City I69 Speedway - Sprint - Bryan Clauson

WINNER May 22nd - Sandia Motor Speedway - Modified - Mick Jepsen

WINNER May 21st - K&N Pro Series East-Iowa Speedway - Brett Moffitt

WINNER May 21st- Canandaigua Speedway -Matt Sheppard
WINNER May 20th- WOO - Sprint- Attica (Ohio) Raceway -Donny Schatz

WINNER May 15th - WOO Late Models - Hagerstown Speedway- Josh Richards

WINNER May 15th - PASS North Star 150- Star Speedway- Derek Ramstrom

WINNER May 14th - Stafford Motor Speedway - SK MODIFIED - Woody Pitkat

WINNER May 12th - Thompson Int Speedway - Super Late Model - Derek Ramstrom

WINNER May 8th - Brewerton Speedway - Modified - Matt Sheppard

WINNER May 8th - O'Reilly POWRI Midget - Tri-State Speedway -Bryan Clauson

WINNER May 8th - MOPAR National Midget Car Series– Tri-State Speedway - Bryan Clauson
WINNER May 7th- Canandaigua Speedway -Matt Sheppard

WINNER May 7th - NASCAR Sprint Cup- Darlington Raceway - Regan Smith

WINNER May 1st- Spring Sizzler -Stafford Motor Speedway-Bobby Santos

WINNER Apr 28th - MOPAR National Midget- Indianapolis - Darren Hagen

WINNER Apr 30th- K&N Pro Series - West-Utah Grand Prix-Greg Pursley

WINNER Apr 30th- Canandaigua Speedway presents 48th Season-Opener-Matt Sheppard

WINNER Apr 23rd - MOPAR National Midget - Dodge City - Bryan Clauson

WINNER Apr 22nd-  MOPAR National Midget-Dodge City-Bryan Clauson

WINNER Apr 18th - Kokomo Speedway - AMSOIL USAC National-Sprints - Bryan Clauson

WINNER Apr 11th - Sundance vacation speedway - Modified - KYLE EBERSOLE

WINNER Apr 11th - Thompson Int Speedway - NASCAR Whelen Modified Tour - Bobby Santos

WINNER Apr 11th - Thompson Int Speedway - Super Late Model - Derek Ramstrom

WINNER Apr 10th - Thompson Int Speedway - Super Late Model - Derek Ramstrom

WINNER Apr 8th- Glen Ridge Speedway-Matt Sheppard

WINNER Apr 9th -  Hagerstown (Md.) Speedway - WOO Late Model - Josh Richards

WINNER Apr 2nd-  K&N Pro Series-Greenville Pickens Speedway-Brett Moffitt

WINNER Mar12th-  South Boston Speedway-Peyton Sellers
WINNER
Mar 6th -  NARA (Lucas Oil Late Model Dirt Series) - Ray Cook

WINNER Feb 24th- K&N Pro Series - West-Phoenix Int Raceway-Greg Pursley

WINNER Feb18th-  USAC National-Sprints-Ocala Speedway-Bryan Clauson
WINNER
Feb 17th - Super DIRTcar Series – Volusia Speedway Park - Matt Sheppard

WINNER Feb 12th - New Smyrna Speedway, Pro Late Models - Austin Kirkpatrick
WINNER Feb 11th - Volusia Speedway Park - WOO Late Models - Josh Richards
WINNER
Feb 6th - World of Outlaws - Volusia Speedway Park - Donny Schatz
WINNER
Jan 30th - Golden Isles Speedway - Super Bowl of Racing Austin Hubbard

WINNER Jan 27/30 -  Rolex 24 At Daytona-Joey Hand
WINNER
Jan 16th - 2011 Lucas Oil Chili Bowl Nationals 25th Annual Chili Bowl - Kevin Swindell
WINNER Jan 9th - ARCHERFIELD, QLD Archerfield Speedway - Donny Schatz
WINNER
Jan 5th - Presented by Coca Cola Tyrepower Parramatta City Raceway - Donny Schatz
WINNER Jan 4th - AUSSIE INTERNATIONAL Tyrepower Parramatta City Raceway. - Donny Schatz
WINNER
Dec 27th - Australian Sprintcar Grand Prix - Tyrepower Parramatta City Raceway - Donny Schatz



CLICK HERE for class pricing

Contact us for more info