"2012 Points Standings, Race Winners & Headlines for FinishLine Racing School Students"




Congratulations to all our 2012 Champions:
NASCAR SPRINT CUP SERIES ROOKIE: JOSH WISE

 

 

2012 Champions

 

WINNER Nov 22nd- Darren Hagen wins USAC Mopar National midget series championship
WINNER Nov 27 - Josh Wise wins rookie of the year in Sprint Cup

WINNER 2012 Wyatt McMurray wins rookie of the year at Motorplex Speedway

WINNER 2012 Wyatt McMurray gets most improved driver at Motorplex Speedway
WINNER 2012 Jessey Mueller wins rookie of the year at Airborne Speedway
WINNER 2012 Todd Stone wins modified championship at Airborne Speedway
WINNER 2012 Derek Ramstrom wins Super Late Model championship at Thompson Speedway

WINNER 2012 Natalie Decker wins the Central Wisconsin Super Stock Association championship
WINNER Nov 2nd - Bryan Clauson wins the USAC National Sprint championship

WINNER Nov 4th - Donny Schatz wins World Of Outlaws Sprint Car Championship
WINNER Oct 14th - Doug Coby wins his first championship in NWMT Modified
WINNER Oct 13th - Bud Kaeding wins USAC Sprint Car West Coast Series
WINNER Oct 11th - George Brunnhoelzl III wins the NWSMT championship

WINNER Oct 9th -  Matt Tifft wins Rookie of the year - Super Late Model
WINNER Oct 6th - Will Thomas FastTrak Late Models Champion at Sharon Speedway
WINNER Sep 16th - Cam McDermott wins championship for Thompson Speedway
WINNER Sep 15th - Erica Thiering wins championship for Edmonton Speedway in Alberta

WINNER Sep 15th - Matt Bowling wins NASCAR Whelen All-American Series
WINNER Sep 22nd - D.J. Kennington wins NCATS Championship

 

2012 Other top 10 Points finishes:

 

NASCAR SPRINT CUP SERIES
 

 

 
Jamie McMurray 21st
Regan Smith 24th
Landon Cassill 31st
Josh Wise 39th
Reed Sorenson 69th
 

 

 

2012 Rookie Points

 

Driver Standing

Josh Wise

1st

 

NASCAR NATIONWIDE SERIES
 

Michael Annett 5th
Brian Scott 9th
Blake Koch 31st
Daryl Harr 40th
Reed Sorenson 39th
Jamie Mc Murray 122nd



 


CAMPING WORLD TRUCK SERIES

 
Dakoda Armstrong* 20th
Chris Fontaine 25th
BJ Mcleod 50th
JR Fitzpatrick 55th
Peyton Sellers                                     65th
Brian Scott                                         78th



NASCAR Canadian Tire Series
 

2012 Championship Points

Driver Standing
DJ Kennington 1st
JR Fitzpatrick 2nd
Scott Steckly 4th
Ron Beauchamp 5th
Jason Hathaway 7th
Jason White 9th
Noel Dowler 10th
Jeff Lapcevich 12th
Robin Buck 23rd
Kerry Micks 18th
Isabelle Tremblay 22nd
Derek White 27th
James VanDamselaar 34th
Jim White 36th

 

 

 

 

World of Outlaws

 

 

2012 Championship Points

Series Driver

Standing

WOO Sprints Donny Schatz 1st
WOO Sprints Kraig Kinser 6th
WOO Late Model Josh Richards 20th
WOO Late Model John Blankenship 106th
Super DIRT Series Matt Sheppard 1st

 

 

 

 

 

USAC SERIES
 
USAC K&N National - Silver Crown Bud Kaeding 4th
USAC K&N National - Silver Crown Bryan Clauson 12th
USAC K&N National - Silver Crown Bobby Santos III 8th
USAC K&N National - Silver Crown Jimmy Kite 17th
USAC AMSOIL National-Sprints Bryan Clauson 2nd
USAC AMSOIL National-Sprints Darren Hagan 13th
USAC AMSOIL National-Sprints Bud Kaeding 21st
USAC Mopar National Midget Series Bryan Clauson 3rd
USAC Mopar National Midget Series Darren Hagan 1st
USAC Mopar National Midget Series Bryan Clauson 3rd
USAC Mopar National Midget Series Caleb Armstrong 4th
USAC Mopar National Midget Series Brad Kuhn 7th
USAC Mopar National Midget Series Daltonn Armstrong 12th
USAC- Western Midget Series Brad Kuhn 15th
USAC - Sprint Car West Coast Bud Kaeding 1st
USAC - Sprint Car West Coast Josh Ford 32nd
POWRI Lucas Oil National Midget Series Brad Kuhn      9th
Regional CRA Sprint Car Bud Kaeding 20th
Regional CRA Sprint Car Josh Ford 17th
Lucas Oil American Sprint Car Series Tony Bruce Jr. 5th

 

 

 

 

Rolex, IRL, Open Wheel, Champ Car & Mazda Series

 

 
 

2012 Championship Points

Series Driver Standing
CONTINENTAL TIRE Andy Lally

3rd

 

 




NASCAR Regional Series
 
NASCAR K&N Series East Brett Moffitt 3rd
NASCAR K&N Series East Derek Ramstrom 38th
NASCAR K&N Series East Jimmy Weller* 11th
     
NASCAR K&N Series West Greg Pursley 2nd
NASCAR K&N Series West Carl Harr 11th
NASCAR K&N Series West  Daryl Harr 12th
     
SOUTH BOSTON SPEEDWAY -  Late Model Matt Bowling 1st
SOUTH BOSTON SPEEDWAY - Late Model Peyton Sellers 2nd
     
MOTOR MILE SPEEDWAY Lee Pulliam 3rd
     
NASCAR Whelen Modified Tour (NWMT)    
NASCAR Whelen Modified Tour Doug Coby 1st
NASCAR Whelen Modified Tour Bobby Santos 20th
NASCAR Whelen Modified Tour Woody Pitkat 21st
     
NASCAR Whelen Southern Modified Tour (NWSMT)    
NASCAR Whelen Southern Modified Tour George Brunnhoelzl III 1st
     
2012 Rookie Points    
NASCAR K&N Series East Jimmy Weller* 3rd
     
SOUTH BOSTON SPEEDWAY - Sportsman Mike Moresca 1st



 


2012 Weekly Race WINNERS !!!
 

 

 

2012 Weekly Race WINNERS !!!

 

WINNER Nov 22nd- Darren Hagen wins USAC Mopar National midget series championship
WINNER Nov 27 - Josh Wise wins rookie of the year in Sprint Cup

WINNER 2012 Wyatt McMurray wins rookie of the year at Motorplex Speedway

WINNER 2012 Wyatt McMurray gets most improved driver at Motorplex Speedway
WINNER 2012 Jessey Mueller wins rookie of the year at Airborne Speedway
WINNER 2012 Todd Stone wins modified championship at Airborne Speedway
WINNER 2012 Derek Ramstrom wins Super Late Model championship at Thompson Speedway

WINNER 2012 Natalie Decker wins the Central Wisconsin Super Stock Association championship
WINNER Nov 2nd - Bryan Clauson wins the USAC National Sprint championship

WINNER Nov 4th - Donny Schatz wins World Of Outlaws Sprint Car Championship
WINNER Oct 14th - Doug Coby wins his first championship in NWMT Modified
WINNER Oct 13th - Bud Kaeding wins USAC Sprint Car West Coast Series
WINNER Oct 11th - George Brunnhoelzl III wins the NWSMT championship

WINNER Oct 9th -  Matt Tifft wins Rookie of the year - Super Late Model
WINNER Oct 6th - Will Thomas FastTrak Late Models Champion at Sharon Speedway
WINNER Sep 16th - Cam McDermott wins championship for Thompson Speedway
WINNER Sep 15th - Erica Thiering wins championship for Edmonton Speedway in Alberta

WINNER Sep 15th - Matt Bowling wins NASCAR Whelen All-American Series
WINNER Sep 22nd - D.J. Kennington wins NCATS Championship
WINNER
Nov9th - NASCAR Camping World Truck Series - Brian Scott
WINNER
Nov 2nd - USAC National-Sprints - Bryan Clauson
WINNER
Nov 2nd - USAC CRA - Sprints - Bryan Clauson
WINNER
Oct 27th - Lucas Oil American Sprint Car Series - Tony Bruce Jr. 
WINNER
Oct 14th - NWMT Thompson 30th World Series - Bobby Santos
WINNER Oct 14th - Thompson International Speedway -Sunoco Modified - Woody Pitkat
WINNER
Sep 30th - NWMT - Stafford Motor Speedway - Bobby Santos
WINNER Sep 29th - WOO - Sprint - Donny Schatz
WINNER Sep 22nd -  NWMT - New Hampshire Motor Speedway - Doug Coby
WINNER Sep 22nd - USAC National-Silver Crown - Bryan Clauson
WINNER Sep 22nd -  NCATS -    D.J. Kennington    
WINNER Sep 16th - Modified Dirt Style - Devilís Bowl - Todd Stone
WINNER Sep 16th - Thompson Speedway - Woody Picket
WINNER Sep 16th - Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Sep 15th - Edmonton Int'l Raceway - Erica Thiering
WINNER Sept 15th - South Boston Speedway - Peyton Sellers

WINNER Sep 15th - Canadian Tire Series - D.J. Kennington
WINNER Sep 15th - POWRI Lucas Oil National Midget - Brad Kuhn
WINNER Sep 15th - Motor Mile Speedway #1 - Lee Pulliam

WINNER Sep 15th - Motor Mile Speedway #2 - Lee Pulliam
WINNER Sep 14th - FastTrak Late Models - Sharon Speedway - Will Thomas
WINNER Sep 14th - WOO - Sprint - Donny Schatz

WINNER Sep 9th - WOO - Sprint - Donny Schatz

WINNER Sep 8th - Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Sep 8th - USAC-WSCS Western-Sprints - Bud Kaeding
WINNER
Sep 6th - WOO - Sprint - Donny Schatz
WINNER
Sep 2nd - WOO - Super Dirt Series - Matt Sheppard
WINNER Sep 1st- Marshfield Motor Speedway - Natalie Decker
WINNER Sep 1st - POWRI Lucas Oil National Midget - Bryan Clauson
WINNER
Aug 30th - Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Aug 30th - Thompson Speedway - Woody Picket
WINNER Aug 26th - K&N Pro Series - West - Greg Parsley

WINNER Aug 25th - Edmonton Int'l Raceway - Erica Thiering
WINNER Aug 25th - USAC National-Sprints - Bryan Clauson
WINNER Aug 24th - Motordrome - Mark Poole
WINNER Aug 23rd -
Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Aug 23rd - USAC National-Sprints - Bryan Clauson

WINNER Aug 23rd - Thompson Speedway - Super Late Model - Derek Ramstrom
WINNER Aug 23rd - State Park Speeway - Natalie Decker

WINNER Aug 22nd - Utica-Rome - Matt Sheppard
WINNER Aug 19th - WOO - Sprint - Donny Schatz

WINNER Aug 19th - MOPAR National Midget Car - Brad Kuhn
WINNER Aug 19th - Utica-Rome - Matt Sheppard
WINNER Aug 19th - POWRI Lucas Oil National Midget - Brad Kuhn
WINNER Aug 18th - NCATS - J.R. Fitzpatrick
WINNER Aug 18th - WOO - Late Model Series - Josh Richards
WINNER Aug 18th - POWRI Lucas Oil National Midget - Bryan Clauson
WINNER Aug 18th - South Boston - Lee Pulliam
WINNER Aug 18th - Edmonton Int'l Raceway - Erica Thiering
WINNER Aug 17th - POWRI Lucas Oil National Midget - Bryan Clauson
WINNER Aug 16th - Aug 19th - Lucas Oil NHRA Nationals - Dragsters - Morgan Lucas
WINNER Aug 16th -
Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Aug 12th - State Park Speeway - Natalie Decker
WINNER Aug 10th - Gas City I60 Speedway - Bryan Clauson
WINNER Aug 9th -
Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Aug 8th - Modified Dirt Style - Airborne - Todd Stone
WINNER Aug 4th - Motor Mile Speedway - Race #1 - Lee Pulliam
WINNER Aug 4th - Motor Mile Speedway - Race #2 - Lee Pulliam
WINNER Aug 4th -
NWSMT - Bowman Gray Stadium - George Brunnhoelzl III
WINNER Aug 3rd - NWMT - Stafford Speedway - Doug Coby
WINNER Aug 3rd -
Stafford Motor Speedway - Woody Picket
WINNER Aug 3rd - USAC National-Sprints - Bryan Clauson
WINNER
Aug 2nd -
Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER
Jul 29th - Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Jul 29th - WOO - Sprint - Donny Schatz
WINNER Jul 29th - Kokomo Speedway - Bryan Clauson
WINNER Jul 28th - Langley Speedway - Matt Bowling
WINNER Jul 28th - K&N Pro Series - West - Greg Pursley
WINNER Jul 28th -
Motor Mile Speedway - Lee Pulliam
WINNER Jul 27th - Stafford Motor Speedway - Late model - Woody Pitkat
WINNER Jul 25th - NCATS - D.J. Kennington
WINNER Jul 24th - WOO - Super Dirt Series - Matt Sheppard
WINNER Jul 22nd - NCATS - D.J. Kennington
WINNER Jul 21st - Motor Mile Speedway #1 - Lee Pulliam

WINNER
Jul 21st - Motor Mile Speedway #2 - Lee Pulliam
WINNER Jul 19th - T
hompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Jul 14th - NCATS - D.J. Kennington

WINNER Jul 14th - K&N Pro Series - East - Brett Moffitt
WINNER Jul 14th - MOPAR National Midget Car - Bryan Clauson
WINNER Jul 14th - Modified Dirt Style - Airborne - Todd Stone

WINNER Jul 14th - South Boston - Lee Pulliam
WINNER Jul 13th - Stafford Motor Speedway -
Late model - Woody Pitkat
WINNER Jul 13th - MOPAR National Midget Car - Darren Hagen
WINNER Jul 8th - MOPAR National Midget Car - Bryan Clauson
WINNER Jul 8th - BADGER MIDGET - Bryan Clauson
WINNER Jul 8th - The Ridge - Matt Sheppard
WINNER Jul 7th - WOO - Sprint - Kraig Kinser
WINNER Jul 7th - CANANDAIGUA - Matt Sheppard
WINNER Jul 7th - Edmonton Int'l Raceway - Erica Thiering
WINNER Jul 6th - MOPAR National Midget Car - Darren Hagen
WINNER Jul 6th -
NWSMT - Caraway Speedway - George Brunnhoelzl III
WINNER Jul 5th - Thompson Speedway - Woody Picket
WINNER Jul 3rd - South Boston - Lee Pulliam
WINNER Jul 1st - Edmonton Int'l Raceway - Erica Thiering
WINNER Jun 30th - Lake Earie - Door Late Models - Glenn Gault Jr
WINNER Jun 29th - MOPAR National Midget Car - Caleb Armstrong
WINNER Jun 28th -
Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Jun 28th - Thompson Speedway - Woody Picket
WINNER Jun 26th - USAC National-Sprints - Bobby Santos
WINNER Jun 24th - The Ridge - Matt Sheppard
WINNER Jun 23rd - WOO - Sprint - Kraig Kinser
WINNER Jun 23rd - NCATS - D.J. Kennington
WINNER
Jun 23rd - NWMT - Waterford Speedbowl - Doug Coby
WINNER
Jun 22nd - Modified Dirt Style - Devilís Bowl -  Jessey Mueller
WINNER
Jun 22nd - MOPAR National Midget Car - Bobby Santos
WINNER Jun 21st -
Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott

WINNER Jul 16th - Motor Mile Speedway - Lee Pulliam
WINNER Jun 16th - Modified Dirt Style - Airborne - Todd Stone
WINNER Jun 16th - NCATS - D.J. Kenning ton
WINNER Jun 16th -MOPAR National Midget Car - Darren Hagen
WINNER Jun 15th - Stafford Motor Speedway - Late model - Woody Pitkat
WINNER Jun 15th - WOO - Sprint - Kraig Kinser
WINNER Jun 21st -
Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER Jun 10th - The Ridge - Matt Sheppard

WINNER Jun 10th - Kokomo Speedway - Bryan Clauson
WINNER Jun 9th - FastTrak Late Models - Sharon Speedway - Will Thomas

WINNER Jun 9th - South Boston - Lee Pulliam
WINNER Jun 9th - USAC-WSCS Western-Sprints - Bud Kaeding
WINNER Jun 9th - CANANDAIGUA - Matt Sheppard
WINNER Jun 7th - USAC National-Sprints - Bryan Clauson

WINNER Jun 3th - Marshfield Motor Speedway - Natalie Decker
WINNER Jun 5th -
Marshfield Speedway - Superstock - Natalie Decker

WINNER Jun 5th - USAC National-Sprints - Bryan Clauson
WINNER Jun 5th - Woodhull - Matt Sheppard
WINNER Jun 5th - WOO - Sprint - Kraig Kinser
WINNER Jun 2nd - Motor Mile Speedway #1- Lee Pulliam
WINNER
Jun 2nd - Motor Mile Speedway #2- Lee Pulliam
WINNER Jun 2nd - K&N Pro Series - West - Greg Pursley
WINNER May 31st -
Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott
WINNER May 27th - WOO - Super Dirt Series - Matt Sheppard
WINNER May 26th - South Boston - Peyton Sellers

WINNER May 26th - CANANDAIGUA - Matt Sheppard
WINNER May 26th - Edmonton Int'l Raceway - Erica Thiering
WINNER May 25th - Gas City I60 Speedway - Billy Puterbaugh, Jr
WINNER May 25th - NWMT - Stafford Speedway - Doug Coby
WINNER May 24th - USAC National-Sprints - Bud Kaeding
WINNER May 20th - Thompson Speedway - Lite Modified -Cam McDermott  

WINNER May 20th - NCATS - JR Fitzpatrick

WINNER May 20th - Modified Dirt Style - Devilís Bowl - Jessey Mueller
WINNER May 20th - Utica-Rome - Matt Sheppard
WINNER May 19th - USAC National-Sprints - Bobby Santos

WINNER May 18th -  Stafford Motor Speedway - SK Modified - Woody Picket
WINNER May 12th - South Boston - Lee Pulliam
WINNER May 5th - South Boston - Lee Pulliam
WINNER May 12th - CANANDAIGUA - Matt Sheppard
WINNER May 12th - FastTrak Late Models - Sharon Speedway - Will Thomas
WINNER May 5th - FastTrak Late Models - Sharon Speedway - Will Thomas

WINNER Apr 29th - Stafford Speedway - NWMT - Doug Coby

WINNER Apr 28th - Utah Grand Prix - NASCAR K & N Series West - Greg Pursley
WINNER Apr 27th - 29th - Spring Nationals - dragsters - Morgan Lucas

WINNER Apr 26th - Richmond - NASCAR K & N Series East - Brett Moffitt

WINNER Apr 25th - Farmer City Raceway - WOO Sprints - Donny Schatz

WINNER Apr 21st - Caraway Speedway - NWSMT - George Brunnhoelzl, III
WINNER Apr 15th -
Thompson Speedway - Super Late Model - Derek Ramstrom
WINNER Apr 14th - CANANDAIGUA - Matt Sheppard

WINNER Apr 14th - South Boston - NWSMT - Matt Bowling
WINNER Apr 13th - The Ridge - Matt Sheppard
WINNER
Mar 31st - Black Rock - Matt Sheppard

WINNER Mar 31st - Caraway Speedway - NWSMT - George Brunnhoelzl, III
WINNER Mar 24th - USAC-WSCS Western-Sprints - Bud Kaeding

WINNER Mar 23rd - Silver Dollar Speedway - WOO Sprints - Donny Schatz
WINNER Mar 8th - 11th - Gatornationals - Dragsters - Morgan Lucas
WINNER Mar 8th - USAC-WSCS Western-Sprints - Bud Kaeding

WINNER Feb 25th - New Smyrna Speedway - Pro Late Model - Drew Brannon
WINNER Feb 24th - New Smyrna Speedway - Pro Late Model - Drew Brannon

WINNER Feb 24th - Volusia Speedway Park - WOO Dirt Series - Matt Sheppard
WINNER Feb 23rd - New Smyrna Speedway - Pro Late Model - Drew Brannon
WINNER Feb 21st - New Smyrna Speedway - Pro Late Model - Drew Brannon

WINNER Feb 19th - Volusia Speedway Park -  WOO Sprints - Donny Schatz

WINNER Feb 17TH - Bubba Raceway Park, Ocala, FL - WOO LM - Josh Richards
WINNER Feb 11th - USAC National-Sprints - Darren Hagen

WINNER Jan 27th - Daytona - Grand AM Rolex ST Series - Baas/Ellis
WINNER Jan 14th - Chili Bowl, Tulsa, OK  - WOO Sprints - Kevin Swindell
WINNER
Jan 7th - New Smyrna Speedway - ProTruck - Robert Strader Jr.

WINNER Jan 6th - Archerfield Speedway, Brisbane - Donny Schatz




CLICK HERE for class pricing

Contact us for more info